В Україні тривають обговорення щодо боргів населення перед мікрофінансовими організаціями, які стали актуальними на фоні зростання заборгованості та економічних викликів.
На початок 2025 року загальна заборгованість населення перед МФО становила 15,77 млрд грн, що на 6,47 млрд грн більше, ніж на початку 2024 року. Дані свідчать про зростаючу залежність українців від мікрофінансових позик.
У 2024 році українці оформили понад 8,3 млн мікрокредитів на загальну суму 51,69 млрд грн, що на 27% більше, ніж у 2023 році. Середня сума позики зросла до 6 217 грн.
Війна та економічні труднощі змусили багатьох українців звертатися до МФО для покриття щоденних витрат. Близько 67% позичальників беруть кредити на забезпечення повсякденних потреб.
Мікрокредити часто супроводжуються високими відсотковими ставками, які можуть сягати 300-600% річних, що призводить до ситуацій, коли позичальники не можуть повернути борги і потрапляють у “боргову яму”.
Багато людей відчувають стрес і тривогу через борги, що негативно впливає на їхнє психічне здоров’я. Важливо, щоб позичальники усвідомлювали ризики, пов’язані з мікрокредитами, і підходили до них відповідально.