Закон проти НАБУ і САП: хвиля протестів і реакція президента

Закон проти НАБУ і САП: хвиля протестів і реакція президента

22 липня Верховна Рада ухвалила закон №12414, який вносить зміни до Кримінального процесуального кодексу та, на думку багатьох, обмежує незалежність НАБУ та САП. Того ж дня закон підписав президент Володимир Зеленський. Згідно з цим законом, генеральний прокурор отримує більше повноважень щодо контролю за діяльністю НАБУ та САП. Зокрема, генеральний прокурор отримує право давати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ та може отримувати доступ до всіх справ НАБУ.

У багатьох містах України відбулися акції протесту проти ухвалення цього закону. Протестувальники вимагали від президента ветувати закон, оскільки вважають, що він знищує незалежність антикорупційних органів. Акції протесту відбулися, зокрема, в Києві, Харкові, Львові, Дніпрі, Одесі та інших містах.

Президент Зеленський заявив, що НАБУ і САП будуть працювати, але їх треба “очистити від російських впливів”. Він також повідомив, що погодив текст нового законопроєкту, який має посилити незалежність антикорупційних органів.

24 липня президент Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради законопроєкт №13533 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення інституційної незалежності Національного антикорупційного бюро України та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури”. Законопроєкт має на меті гарантувати зміцнення інституційної незалежності НАБУ і САП, а також забезпечити надійний захист їхньої діяльності від впливів та втручання держави-агресора.

Законопроєкт пропонує закріпити статус САП як органу, що самостійно здійснює процесуальне керівництво розслідуванням злочинів, віднесених до підслідності НАБУ. Він також пропонує механізм запобігання розвідувально-підривній діяльності іноземних спеціальних служб щодо співробітників антикорупційних органів. Законопроєкт передбачає, що генеральний прокурор не має права надавати обов’язкові для виконання письмові вказівки керівникам підрозділів детективів та підрозділу внутрішнього контролю НАБУ щодо надання йому матеріалів досудового розслідування.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *